Pytania, które należy sobie zadać przed wybraniem zwierzęcia domowego

Sklep zoologiczny - wszystko dla psa i kota

Dzielenie się swoich czterech ścian i życia ze zwierzęciem ma wielkie zalety i może przynieść sporo radość do Twojej codzienności. Jeśli zastanawiasz się nad dodaniem nowego członka do Twojej rodziny, najlepiej jest poznać potrzeby różnych typów pupilów, zanim zdecydujemy się na przygarnięcie któregoś z nich. Ważnym jest wybranie zwierzaka, który będzie najlepiej pasował do Twojego stylu życia.

Pytania, które należy sobie zadać przed wybraniem zwierzęcia domowego

Zanim odwiedzisz sklep zoologiczny musisz wiedzieć, że każdy gatunek zwierząt domowych jest inny pod względem opieki, karmienia, zachowania, kosztów, wymogów zakwaterowania i czasu. Jeśli wiesz na co się przygotować, masz większe szanse na uszczęśliwienie Twojego nowego przyjaciela, dobre relacje z nim i łatwiejsze radzenie sobie z wyzwaniami, które mogą się pojawić.

 

Oto kilka pytań, które należy sobie zadać:

 

 • Jaki typ zwierzęcia najlepiej pasuje do Twojego domu? Czy będziecie mogli tolerować wszędobylską z sierścią zwierzęcia, kuwetę i okazjonalne uszkodzenia spowodowane przez zwierzę?
 • Jeśli masz dzieci, jak wpłynie na nie posiadanie zwierzęcia domowego? Czy wszyscy w Twoim domu będą mile widziani?
 • Jeśli wynajmujesz mieszkanie, czy masz pozwolenie od właściciela nieruchomości?
 • Ile miejsca masz w domu i poza nim? Czy będziesz potrzebował ogrodzonego podwórka?
 • Ile czasu możesz spędzać ze swoim pupilem?
 • Jaki jest Twój poziom aktywności? Czy jesteś aktywny fizycznie?
 • Czy masz środki finansowe na wpadek, gdyby Twoje zwierzę nagle zachorowało, co może być przyczyną wysokiego rachunku weterynaryjnego?
 • Czy masz kogoś, kto może być drugim opiekunem, jeśli jesteś poza domem? Jeżeli nie, to w jaki sposób będziesz opiekować się swoim zwierzęciem podczas podróży?

 

Jednym z kluczowych pytań jest to, gdzie można nabyć nowego zwierzaka. Warto rozważyć adopcję. W większości lokalnych schronisk dla zwierząt jest wiele wspaniałych psów, kotów i innych zwierząt, które czekają na nowy dom. Istnieją również grupy i fundacje, które pomagają ratować bezdomne zwierzęta. Co więcej, personel Twojego lokalnego schroniska pomoże Ci znaleźć odpowiednie dla Ciebie zwierzę. Znają oni zwierzęta, którymi się opiekują i mogą pomóc Ci dopasować je do Twojej osobowości i stylu życia.

sklep zoologiczny online - dbaj o swoje zwierzaki z zoorodeo.eu

Psy

To chyba najbardziej towarzyskie stworzenia, jakie możemy przygarnąć do swojego domu. Nie lubią, gdy są zostawiane wewnątrz lub gdy będąc cały czas same na podwórku. Jeżeli myślisz o psie, upewnij się, że będziesz mógł spędzać z nim kilka godzin dziennie.

 

Zastanów się też dokładnie, jakiego psa chcesz mieć. Zaadoptowanie szczeniaka to ogromne zobowiązanie, ponieważ nie możesz go samego w domu przez cały dzień. Ponadto, aby szczęśliwie współżyć z ludźmi, szczenięta muszą być nauczone podstawowych zasad, a to nie przychodzi samo z siebie. Jeśli szczenięta będą ignorowane i nie zostaną socjalizowane w młodym wieku, staną się nieśmiałe i przestraszone.

 

Jeżeli zastanawiasz się nad pozyskaniem konkretnej rasy psa, możesz przeczytać o różnych rasach, zanim zdecydujesz, jaki wybrać. Różne rasy psów mają różne cechy charakterystyczne. Nawet jeśli chcesz mieć psa czystej rasy, możesz go zaadoptować w swoim lokalnym schronisku, ponieważ znajduje się w nich ich bardzo sporo.

 

Będziesz również chciał się zastanowić, gdzie mieszkasz, ile masz dostępnego miejsca i jaka jest Twoja rutyna praktykowana na co dzień. Na przykład, bardzo aktywne psy mogą nie radzić sobie dobrze ograniczając się do małego mieszkania lub mieszkając w dużym mieście, chyba że jesteś całkowicie zaangażowany w zapewnienie psu dużej ilości ruchu. Wszystkie psy powinny mieć co najmniej jeden spacer dziennie poza domową przestrzenią, ale niektóre psy potrzebują znacznie więcej ruchu. Jeżeli jesteś osobą dość siedzącą, prawdopodobnie chcesz znaleźć psa (być może starszego), który nie wymaga tak dużej aktywności. Pamiętaj, że nie wszystkie małe psy są mniej aktywne i nie wszystkim wystarczy mała przestrzeń. Z pewnością będziesz chciał dowiedzieć się więcej o cechach psa, którego chcesz nabyć, nawet jeśli jest to rasa mieszana.

 

Psy potrzebują sporo interakcji z ludźmi, aby być szczęśliwe. Jeżeli jesteś bardzo zajęty i spędzasz niewiele czasu w domu, pies może nie być dla Ciebie odpowiednim zwierzęciem, chyba że możesz zabrać ze sobą psa, gdy jesteś poza domem. Musisz także poświęcić trochę czasu na szkolenie swojego psa, aby reagował na podstawowe komendy lub chociaż miał na uwadze Twoje zdanie.

 

Upewnij się, że masz wystarczająco dużo pieniędzy, aby mieć psa. Koszty związane z opieką nad tym czworonogiem to karma, zabawki, smycze, pielęgnację, rutynową opiekę weterynaryjną, i opcjonalnie budę, szkolenie. Sklep zoologiczny online zoorodeo.eu to miejsce gdzie uzyskasz informacje związane z kosztami utrzymania psa oraz nabędziesz wszystkie potrzebne akcesoria i karmy.

 

Niezależnie od tego, jakiego psa wybierzesz, pamiętaj, że podejmujesz długoterminowe zobowiązanie, ponieważ psy są towarzyszem na ponad dekadę. Twój pies będzie potrzebował od Ciebie uwagi, miłości i szacunku: jedzenie i woda to za mało. Psy muszą być częścią rodziny.

wszystko dla psa i kota w sklepie zoologicznym online

Koty

Wbrew powszechnej opinii, wiele kotów jest zwierzętami społecznymi i kochają uwagę. Choć większość tych zwierząt nie wymaga tylu pokładów uwagi, co psy, to jednak potrzebują one czasu na zabawę i pieszczoty, które zresztą wybierają.

 

Koszty opieki nad kotem obejmują karmę, zabawki, kuwety i żwirek dla kotatransporter oraz wizyty u weterynarza. To najpopularniejsze zwierze domowe na świecie, więc pewnością łatwo znaleźć sklep dla kota, który zapewni dostęp do produktów, których potrzebuje nasz zwierzak, zoorodeo.eu jest jednym z takich miejsc.

 

Rzeczy, które musisz wiedzieć przed adopcją kota:

 

 • Koty bardzo ostrożnie podchodzą do swoich nawyków kuwetowych, dlatego ważne jest, aby ich kuweta była czysta i świeża.
 • Te zwierzaki muszą drapać, dlatego też niezbędny jest solidny drapak. Możesz nauczyć się obcinać paznokcie kota, aby zapobiec uszkodzeniu mebli; oprócz drapaków, w sklepach zoologicznych dostępnych jest wiele innych produktów, które zniechęcą koty do uszkodzenia mebli.
 • Kocięta na ogół nie będą najlepszym wyborem jeżeli masz w domu dzieci poniżej trzeciego roku życia. Dorosły kot byłby lepszym wyborem.
 • Te urocze, domowe drapieżniki słyną z tego, że mają różne osobowości. Niektóre lubią być trzymane i przytulane, inne są bardziej zdystansowane i nie lubią być nawet podnoszone. Dlatego przygotuj się na dostosowanie się do indywidualnych cech osobowości Twojego nowego kota. Jeżeli pójdziesz do schroniska w celu zaadoptowania kota, będziesz mógł wcześniej poznać cechy zwierzęcia, które Cię interesuje.

 

Musisz podjąć decyzję, czy chcesz mieć kota w domu, czy będzie on funkcjonował głównie na zewnątrz. Wiele organizacji adopcyjnych nie oddaje swoich podopiecznych, jeśli nowy właściciel może narazić je zachorowania lub zranienia związane z aktywnością poza domem. W większości miejsc przebywanie w domu jest znacznie bezpieczniejsze dla tych zwierząt, choć te bardzo chętnie przebywają na świeżym powietrzy, nawet nocą. Koty będące domatorami żyją dłużej i są na ogół zdrowsze. Raczej będziesz chciał zapewnić swojemu kociakowi w domu mnóstwo zabawek i regularny czas na zabawę.

 

Koty mogą być wspaniałymi towarzyszami, ale zanim zdecydujesz się na któregoś, upewnij się, że jesteś skłonny zaangażować się w dostarczanie mu niezbędnych akcesoriów, a Ty nie będziesz miał nic przeciwko temu, aby przystosować swoje życie do potrzeb nowego kociego członka rodziny.

Zapraszamy do sklepu zoologicznego zoorodeo.eu - żwirek dla kota

Ptaki

To fascynujące i piękne stworzenia, które nie są najłatwiejsze w pielęgnacji. Są inteligentnymi, społecznymi zwierzętami i potrzebują dużo uwagi. Zanim dodasz ptaka do swojej rodziny, zastanów się, czy jesteś chętny do spędzania czasu z pierzastym przyjacielem każdego dnia. W naturze ptaki są zwierzętami stadnymi, dlatego możesz pomyśleć o zakupie dwóch. Samotne życie w klatce to z reguły skazanie ptaka na nieszczęście.

 

Ptaki wymagają dużego terytorium, więc nie nadają się do życia w małej klatce. Klatka dla ptaków powinna być co najmniej na tyle duża, aby mogły one w pełni rozwinąć skrzydła i fruwać z jednej strony na drugą (szerokość co najmniej czterech rozpiętości skrzydeł). Jeśli w Twoim domu jest pomieszczenie, w którym ptaki mogą być bezpiecznie wypuszczane w ciągu dnia, mniejsza klatka przeznaczona głównie do spania jest w porządku. Internet jest dobrym miejscem na znalezienie klatki, która będzie najbardziej odpowiednia.

 

Wiele rodzajów papug może żyć 50 lat lub więcej. Jeśli zastanawiasz się właśnie nad tym zwierzęciem, powinieneś poznać kilka szczegółów dotyczących ich opieki:

 

 • Musisz spędzać co najmniej dwie do trzech godzin dziennie na obcowaniu z papugą poza jej klatką, a także zapewnić ptakowi rozrywkę na resztę dnia, np. bezpieczne zabawki i kontakt z innymi członkami rodziny lub innymi papugami. Te stworzenia bardzo lubią radio i telewizję grającą w tle.
 • Większość ludzi nie zdaje sobie sprawy, że papugi bardzo brudzą. Spędzisz sporo czasu na sprzątaniu klatki i okolic oraz wszystkich innych miejsc w domu, w których może się bawić.
 • Papuga wymaga bardzo złożonej i zróżnicowanej diety, którą trzeba będzie przygotowywać codziennie.

 

Gryzonie

Króliki, świnki morskie, myszy i szczury są inteligentnymi, społecznymi zwierzętami, które potrzebują uczucia. Mogą stać się wspaniałymi zwierzętami towarzyszącymi, jeśli da się im możliwość interakcji z ich ludzkimi rodzinami. Zakupy związane z kosztami utrzymania tych zwierzątek są bardzo niewielkie.

 

Rzeczy, które powinieneś wiedzieć o gryzoniach:

 

 • Gryzonie potrzebują codziennej opieki. Jeśli nie obchodzisz się z nimi delikatnie i często, mogą nie czuć się komfortowo, gdy są podnoszone i przytulane.
 • Nie które z nich (np. króliki) mają dość delikatny układ trawienny; aby uzyskać niezbędne składniki odżywcze, muszą być karmione zróżnicowaną dietą.
 • Gryzonie preferują łagodne, ciche środowisko, więc mogą nie pasować do gorączkowego życia rodzinnego i wścibskich psów lub kotów.
 • Jak w przypadku każdego zwierzęcia domowego, gryzoń będzie musiał się zgłosić do lekarza weterynarii na regularne badania.
 • Gryzonie powinny być trzymane w środku. Można nauczyć korzystać je z kuwety, zwłaszcza jeśli są wykastrowane.