Poradnik Zoorodeo – Biegunka u psa. Jak pomóc?

sklep Zoorodeo - akcesoria dla zwierząt

Rozwolnienie, czyli inaczej biegunka, jest częstym powodem, dla którego udajemy się z psem do weterynarza. Choć często mija samoistnie, może być również symptomem poważnej choroby. W jaki sposób pomóc swojemu psu podczas biegunki? Kiedy należy bezwzględnie udać się do lekarza?

Czym jest biegunka?

Biegunka u zwierząt, podobnie jak u ludzi, charakteryzuje się oddawaniem luźnego stolca, co więcej – ze zwiększoną częstotliwością. Masy kałowe zawierają większe ilości wody. Mogą mieć one konsystencję pasty do zębów, lecz bardzo często jest ona całkowicie wodnista. Wyróżniamy dwie postaci biegunki:

  • ostrą – długość jej trwania wynosi tydzień,
  • przewlekłą – trwa powyżej trzech tygodni.

Pod kątem klinicznym możemy wyróżnić także biegunkę z jelita cienkiego, biegunkę z jelita grubego oraz mieszaną. Co ważne, oceny może dokonać jedynie lekarz weterynarii, po przeprowadzeniu odpowiednich badań. Przyczyn występowania rozwolnienia u psa może być kilka. Bardzo często wynika ono z nietolerancji pokarmowej bądź spożycia zbyt dużej ilości karmy. Złej jakości karmy dla psów również mogą powodować biegunki. Jeżeli jednak pies spożywa od dłuższego czasu tą samą karmę (a wcześniej dobrze ją tolerował), to możemy podejrzewać zakażenie bakteryjne lub wirusowe. Biegunkę mogą też powodować pasożyty, takie jak lamblie, glisty lub tasiemce. Jeżeli w układzie pokarmowym psa znajduje się ciało obce, to jego obecność także może manifestować się biegunką. Warto więc zwracać uwagę na to, czy nasz pies nie bierze do ust przypadkowych rzeczy, na przykład w trakcie swobodnej zabawy lub spaceru. Biegunka może być objawem poważniejszych chorób, związanych na przykład z:

  • nerkami,
  • trzustką,
  • tarczycą,
  • żołądkiem.

Przyczyną biegunki może być także rozwijająca się w organizmie psa choroba nowotworowa lub zatrucie toksynami. Rozwolnienie występujące w trakcie podawania leków może oznaczać, że nasz pupil ich nie toleruje – wtedy też należy zmienić (po konsultacji z lekarzem) podawane zwierzęciu preparaty.

Maty i podkłady higieniczne dla psów - sklep zoorodeo online
Maty i podkłady higieniczne dla psów – kup teraz!

Kiedy udać się do weterynarza?

W przypadku biegunki występującej u dorosłych psów nie zawsze konieczna jest wizyta u lekarza weterynarii. Dotyczy to w szczególności psów, które po kilku dniach przestają oddawać wodnisty stolec bądź też znacznie zmniejsza się częstotliwość jego oddawania. Zwykle oznacza to, że przyczyną rozwolnienia było niegroźne, lekkie zatrucie pokarmowe. Niemniej jednak warto zwrócić uwagę na to, jak zachowuje się nasz pupil i czy nie występują żadne, dodatkowe objawy. Zaniepokoić powinna nas w szczególności apatia i niechęć do zabawy. Jeżeli aktywny dotąd pies wybiera głównie sen, to może to oznaczać, że biegunka jest jedynie objawem poważniejszej choroby. Mogą jej towarzyszyć także inne symptomy, takie jak twardość i napięcie brzucha oraz krew występująca w kale, wymioty. W przypadku wystąpienia kolejnych objawów, należy jak najszybciej udać się do lekarza weterynarii. Ten, po wykonaniu niezbędnych badań, będzie w stanie postawić odpowiednią diagnozę, a także wdrożyć właściwe leczenie. Szczególnie wyczuleni na rozwolnienie powinni być właściciele szczeniaków. Niektóre z nich nie zdążyły jeszcze przyjąć dawki odpowiednich szczepionek, przez co mogły zarazić się niebezpieczną chorobą zakaźną. Ponadto u szczeniąt bardzo szybko może dojść do odwodnienia oraz mogą wystąpić zaburzenia gospodarki elektrolitowej. Oczywiście, nie oznacza to, że biegunka w przypadku szczeniąt jest chorobą śmiertelną – wręcz przeciwnie, jeśli zareagujemy odpowiednio szybko, to istnieje duże prawdopodobieństwo, że pies zostanie całkowicie wyleczony. W przypadku szczeniaków nie czekajmy jednak, aż pojawią się dodatkowe objawy, najlepiej od razu udać się do weterynarza, gdy zauważymy, że nasz pupil ma biegunkę.

Leki z psiej apteki

Jeżeli biegunka utrzymuje się u psa przez dłuższy okres czasu, to nie powinniśmy leczyć pupila na własną rękę. Stosujmy wtedy preparaty, które zaleci lekarz. Niemniej jednak właściciele czworonogów zawsze powinni posiadać w domu tak zwaną psią apteczkę, w której znajdą się leki pozwalające ulżyć w cierpieniu naszemu pupilowi. Powinny się w niej znaleźć między innymi leki na biegunkę. Co ważne, muszą być one preparatami zarejestrowanymi, a więc dopuszczonymi do użytku na terenie naszego kraju. Kupowanie jakichkolwiek leków w internecie, czy to w przypadku ludzi, czy zwierząt, jest niezwykle ryzykowne, a często po prostu nieodpowiedzialne. Nigdy bowiem nie wiemy, jakie składniki rzeczywiście zawiera konkretny preparat. Niemniej jednak właściciele psów, którzy nie posiadają w swoim domu apteczki dla pupila, mogą sięgnąć po inne produkty pomocne w leczeniu biegunki.

podkłady higieniczne dla psów
Podkłady higieniczne dla psów – kup w sklepie zoorodeo —> kliknij tutaj!

Domowe sposoby na psią biegunkę

Wielu właścicieli psów nie zdaje sobie sprawy z tego, że w leczeniu biegunki swoich pupili mogą zastosować preparaty, których sami używają podczas rozwolnienia lub w przypadku wystąpienia innego rodzaju problemów gastrycznych. Większość z nas posiada w domu takie leki, jak smecta czy no-spa. Możemy również posiłkować się tradycyjnym węglem, który dodatkowo usuwa z organizmu toksyny – te mogą być odpowiedzialne za wystąpienie biegunki. Warto jednak mieć świadomość, że w ulotkach preparatów przeznaczonych dla ludzi nie znajdziemy informacji odnośnie tego, jak dawkować je w przypadku zwierząt. W przypadku jakichkolwiek wątpliwości dobrze jest więc skontaktować się z weterynarzem. Dotyczy to w szczególności właścicieli psów rasowych. Jakie są domowe sposoby na psią biegunkę?

Węgiel leczniczy

Węgiel charakteryzuje się tym, że silnie wiąże toksyny i świetnie oczyszcza z nich organizm. Jest on w pełni bezpieczny dla naszych pupili – możemy stosować go, gdy podejrzewamy zatrucie lub infekcję bakteryjną czy wirusową. Dużą wadą węgla jest fakt, iż musimy podać zwierzęciu sporą dawkę, aby uzyskać jakikolwiek efekt. Otóż na 1 kg masy ciała należy podać 1 g węgla. Niemniej jednak węgiel można w łatwy sposób pokruszyć i dodać na przykład do karmy. Lek ten o wiele lepiej sprawdza się w przypadku mniejszych psów, głównie dlatego, że podajemy mniejszą jego ilość.

Smecta

Smecta to popularny lek na biegunkę i wymioty występujące u dzieci. Choć jej smak może pozostawiać wiele do życzenia, nie można odmówić jej skuteczności. Co ważne, Smecta jest też całkowicie bezpieczna dla naszych psów. Bardzo łatwo ją przyrządzić – wystarczy wymieszać zawartość saszetki z wodą, a powstanie lekka zawiesina. Podajemy ją łyżeczką, bezpośrednio do psiego pyska. Składniki Smecty, podobnie jak węgiel, mogą usuwać z organizmu toksyny, przez co jest ona polecana przy infekcjach pochodzenia bakteryjnego lub wirusowego. Średnio na 15 kg masy ciała psa podajemy 1 saszetkę Smecty.

No-spa

Choć No-spa nie jest lekiem, który poleca się stricte w leczeniu biegunki (ani u ludzi, ani u psów), to jednak może w pewien sposób uspokoić nadmiernie pracujące jelita. Co więcej, znajduje się ona w niemal każdej apteczce, stąd też możemy po nią sięgnąć nawet wtedy, gdy psia biegunka nieco nas zaskoczy. No-spę podajemy 2-3 razy dziennie w dawce 2-4 mg/kg masy ciała. Ma ona jednak stosunkowo gorzki smak, dlatego najlepiej będzie wymieszać ją z karmą lub innym, psim smakołykiem.

Nifuroksazyd

Nifuroksazyd doskonale radzi sobie z biegunkami o podłożu bakteryjnym. Niemniej jednak właścicielom czworonogów trudno jest rozpoznać, czym dokładnie jest spowodowana biegunka. Jeśli zdecydujemy się podawać psu Nifuroksazyd, to kuracja powinna trwać nawet tydzień, bowiem lek ten działa dopiero po kilku dniach. Jego zaletą jest fakt, iż nie podrażnia flory bakteryjnej żołądka.

Podkłady higieniczne dla zwierząt - tanio w sklepie zoologicznym online
Kup podkłady higieniczne dla zwierząt online

Dieta psa przy rozwolnieniu

Pies, który ma biegunkę, narażony jest na odwodnienie. Dlatego też powinien mieć on ciągły dostęp do świeżej wody, aby przy każdej okazji móc nieco nawodnić organizm. W trakcie biegunki nie powinniśmy podawać zwierzęciu nowych smakołyków, których wcześniej nie miał okazji spróbować. Nigdy bowiem nie wiemy, jak zareaguje na nie jego organizm. W przypadku dorosłych psów, u których wystąpiła biegunka, możemy rozważyć jednodniową głodówkę. Wtedy też podajemy zwierzęciu wodę, jednak ograniczamy do minimum porcje żywieniowe – nadmiernie pracujące jelita nie potrzebują bowiem kolejnych “obowiązków”. Głodówka nie powinna jednak trwać dłużej, niż 24 godziny. Po jej zakończeniu wprowadzamy stopniowo posiłki, najlepiej w formie lekkostrawnych karm. Na rynku dostępnych jest wiele rodzajów tego rodzaju karmy, którą w szczególności powinno podawać się przy biegunkach oraz w podejrzeniach nietolerancji pokarmowych. Zwróćmy również uwagę na to, aby nasz pupil nie brał do ust niczego, co potencjalnie mógłby połknąć, na przykład podczas spaceru.

Jak pomóc psu?

Rozwolnienie z pewnością nie wpływa dobrze na poczucie komfortu psa. Warto więc zapewnić mu odpowiednie warunki do odpoczynku i regeneracji. Dobrze, jeśli nasz pupil może przespać się w pomieszczeniu, w którym panuje cisza i spokój. Nie wymagajmy od chorego zwierzęcia, aby reagował na nasze komendy. Możemy wyposażyć się w odpowiedniej jakości podkłady dla psów, najlepiej o wysokim stopniu chłonności. Dzięki temu o wiele łatwiej będzie nam utrzymać czystość w mieszkaniu, podczas gdy pies może nie kontrolować swoich wypróżnień. Zamiast podkładów, możemy zakupić także matę dla psa. Warto mieć na uwadze, że mające biegunkę szczenięta mogą ponownie zacząć siusiać w mieszkaniu, szczególnie jeśli dopiero niedawno się tego oduczyły. Pamiętajmy, że chory pies może potrzebować nieco więcej czułości i uwagi z naszej strony. Nie jest to jednak regułą – wszystko zależy od jego rasy i indywidualnego charakteru oraz usposobienia. Co istotne, psia biegunka nie powinna trwać dłużej, niż kilka dni. Jeśli podawaliśmy leki i po około dwóch dniach nie widzimy żadnej poprawy, należy udać się do weterynarza. To samo należy uczynić, gdy biegunka minęła pod wpływem działania leków, lecz po ich odstawieniu powróciła. W przypadku psów, które cierpią na różnorodne schorzenia układu pokarmowego, lepiej nie działać na własną rękę, a od razu udać się do lekarza. Nie mamy bowiem pewności, że dany lek czy preparat leczniczy okaże się bezpieczny dla naszego pupila.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *