Podróż z kotem

Podróż z kotem to duże przeżycie, zarówno dla samego zwierzaka, jak i jego właściciela. Koty podróżują niechętnie, a zmiana otoczenia, które dobrze znają wywołuje u nich olbrzymi stres. Są jednak w życiu takie sytuacje, gdy podróż pupila jest nieunikniona, chociażby na wizytę do weterynarza czy podczas przeprowadzki.

Podróż nigdy nie będzie dla kota przyjemnością. Zwierzę nie rozumie, jak działa samochód. Z jego punktu widzenia jest to znalezienie się w nieznanym otoczeniu, wśród dziwnych ruchów, wibracji i dźwięków klaksonów. Mimo, że nie uczynimy naszego kota fanem podróży samochodem, możemy zadbać o jego komfort i spokój. Z pewnością zastosowanie się do poniższych rad sprawi, że droga pokonywana samochodem będzie mniej stresująca dla niego, jak i dla nas.

 

Najważniejsze jest bezpieczeństwo kota

O bezpieczeństwo podczas podróży z kotem należy zadbać już na etapie jej planowania. Nie odkładajmy więc przygotowań na ostatnią chwilę! Podstawą bezpiecznej podróży samochodem jest odpowiedni transporter. Tylko on zagwarantuje kotu bezproblemową drogę. Na rynku dostępne są różne rodzaje transporterów.

Z tworzywa sztucznego, wiklinowe lub w formie stabilnej torby tekstylnej przeznaczanej do transportowania zwierząt. W tej kwestii wybór należy do właściciela. Jeśli nie masz jeszcze transportera dla swojego kota, odwiedź stronę sklepu zoologicznego Zoorodeo. Znajdziesz tam szeroki wybór transporterów i innych akcesoriów, przydatnych dla Twojego kota. Warto pamiętać, że dobry transporter to zakup na lata, z którego z pewnością skorzystasz nie raz.

Na czas podróży można założyć kotu dodatkowo specjalne szelki lub obrożę ze smyczą. Co jednak ważne, bez umieszczenia kota w transporterze, nie gwarantują one bezpiecznej podróży. Zwierzę może uciec lub ulec obrażeniom. Nie ryzykujmy więc podróży z kotem na kolanach, gdyż nie jest to dla niego bezpieczne. Nie możemy dopuścić też do tego, aby kot (nawet bardzo grzeczny!) luźno poruszał się po aucie. W każdej chwili zwierzę może się zestresować i zachować w nieprzewidziany sposób, a w konsekwencji doprowadzić do wypadku.

sklep zoologiczny Olsztynek

O co należy zadbać przed podróżą z kotem? 

Przed rozpoczęciem podróży samochodem trzeba umieścić kota w specjalnie przeznaczonym do tego transporterze. Nie licz na to, że kot sam z radością wejdzie do transportera kilka minut przed planowanym wyjazdem. Można jednak użyć kilka tricków, dzięki czemu umieszczenie kota w transporterze będzie łatwiejsze i mniej kłopotliwe. Unikniemy w ten sposób gorączkowego szukania i łapania kota po mieszkaniu, a następnie wsadzaniu zdenerwowanego zwierzaka do transportera na siłę.

Co zatem można zrobić? Musisz sprawić, aby transporter stał się dla kota atrakcyjny i sam chciał do niego wejść. Nie trzymaj transportera schowanego. Wyciąganie go tylko okazjonalnie może się kojarzyć kotu bardzo źle, na przykład z wizytami u weterynarza. Jeśli wyjmiesz je chwilę przed podróżą, zwierzę z pewnością wyczuje nadchodzące zagrożenie. Wyciągnij transporter na kilka dni, a nawet tygodni przed planowanym wyjazdem i postaw w miejscu dostępnym dla kota, aby oswoił się z jego obecnością. Aby stał się atrakcyjny dla kota, możesz umieścić tam walerianę lub gotową mieszankę, tak zwaną kocimiętkę. Znajdziesz ją bez problemu w każdym sklepie zoologicznym, na przykład w Zoorodeo. Ma ona formę ziołowego proszku, którym możesz posypać środek transportera. Przekonasz się, że jej zapach zwabi pupila do środka transportera i nie będzie chciał z niego wyjść! Zawarta w kocimiętce waleriana, dodatkowo zadziała na kota odstresowująco i rozluźniająco, dzięki czemu łatwiej zniesie podróż. Oprócz kocimiętki sklepy zoologiczne oferują w swoim asortymencie spraye z feromonami. Mają bardzo podobne działanie oraz wygodną formę. Przygotowując kota do podróży, wykorzystaj też drobne smakołyki i karmę, którą lubi Twój pupil. Chowaj przysmaki w transporterze każdego dnia, w ramach zabawy z kotem. Dzięki temu jego odbiór transportera będzie znacznie przyjemniejszy. Aby jeszcze bardziej zminimalizować strach kota, można włożyć do transportera jego ulubioną zabawkę, wędkę, piłeczkę.

W momencie, gdy transporter stoi w domu, pod żadnym pozorem nie zamykaj w nim kota. Może to zniszczyć cały trud i wysiłek poświęcony na oswajanie z nim zwierzaka. Kot musi mieć możliwość wyjścia z transportera w każdym momencie, gdy tylko czuje taką potrzebę.

transporter dla kota Zoorodeo

Bezpieczeństwo kota podczas podróży – transporter

W momencie, gdy wsiadasz z kotem do samochodu, sprawdź czy transporter jest dobrze zamknięty. To bardzo ważne dla bezpieczeństwa Ciebie, kota oraz innych osób na drodze! Niezamknięty lub źle zamknięty transporter, z którego kot z łatwością wyjdzie, jest tak samo niebezpieczny jak jego brak. Wyściel środek transportera ręcznikiem, dzięki czemu zwierzęciu będzie w nim wygodniej. Aby kot mniej się bał i był spokojniejszy, można przykryć również wierzch transportera ręcznikiem. Nie będą go wtedy stresować nowe, wciąż zmieniające się widoki, które wcale nie są dla kota niczym interesującym. Pamiętajmy, że niektóre koty oprócz stresu, mogą cierpieć na chorobę lokomocyjną. Aby ograniczyć jej skutki, podaj pupilowi ostatni posiłek około 6 godzin przed planowaną podróżą. Podczas jazdy umieść transporter w miejscu najmniej podatnym na wibracje oraz przypnij go pasem bezpieczeństwa, aby leżał stabilnie i nie był narażony na wstrząsy i podskoki. Będziesz mieć też pewność, że transporter pozostanie nieruchomy przy hamowaniu lub na ostrym zakręcie.

Warto przewietrzyć samochód, zanim ruszymy nim w drogę z kotem. Okna powinny być zamknięte tak długo jak to możliwe, oczywiście o ile pozwala na to temperatura. Koty źle znoszą przeciągi, więc jazda przy otwartych oknach może się dla nich skończyć chorobą. Nie włączaj głośno radia, gdyż koty nie lubią głośnych dźwięków i odczuwają je dużo mocniej niż ludzie. Od czasu do czasu odezwij się do kota spokojnym tonem, dzięki czemu zwiększysz jego poczucie bezpieczeństwa.Idealnie, gdybyś nie podróżował z kotem sam. Wtedy jedna osoba może w 100% skupić się na jeździe samochodem, a druga na opiece nad pupilem.

W przypadku dłuższej podróży, koniecznie rób przerwę na jedzenie, gdzie kot dostanie ulubiony smakołyk. Koniecznie trzeba też podawać zwierzęciu wodę, aby było odpowiednio nawodnione. Szczególnie pilnować należy tego podczas upałów. Można podać kotu miskę z wodą lub specjalne poidło, aby cały czas miał do niej dostęp. Podczas wysokich temperatur warto skorzystać także z maty chłodzącej. Można wyścielić nią transporter. Maty i podkłady chłodzące bez problemu znajdziemy w sklepach zoologicznych, na przykład w Zoorodeo.

Podczas podróży samochodowej z kotem warto robić postoje. Poświęcić ten czas kotu, sprawdzić czy jest z nim wszystko w porządku. Mówienie do kota spokojnym tonem oraz utrzymywanie z nim chociaż raz na jakiś czas naprawdę ma dla naszego mruczka znaczenie! Podczas dłuższej podróży prawdopodobnie trzeba będzie też zmienić podściółkę transportera. W podróży kot pozbawiony jest kuwety, a ze względów bezpieczeństwa musi być zamknięty w transporterze. Musi załatwić więc swoje potrzeby fizjologiczne w jego wnętrzu. Warto zaopatrzyć się w podkłady higieniczne, dostępne w każdej aptece. Nie zapomnij też o wilgotnych chusteczkach, papierze toaletowym lub ręcznikach kuchennych. Z pewnością ułatwią szybkie wyczyszczenie transporterka oraz kota. Warto mieć też ze sobą kilka papierowych woreczków, do których włożymy zużyte podkłady i brudne chusteczki. Należy zachować ostrożność i otwierać transporter z kotem tylko wtedy, gdy wszystkie drzwi samochodu są zamknięte. Otwarte drzwi i nieuwaga mogą sprawić, że zestresowane zwierzę ucieknie. To bardzo niebezpieczne – możemy już nigdy nie odnaleźć pupila, ale może też na naszych oczach zostać potrącony przez jadące auto, odnieść poważne obrażenia, a nawet zdechnąć. Bezpieczeństwo przede wszystkim!

Niektórzy podają kotom specjalne leki uspokajające przed podróżą. Przed podaniem mruczkowi takich środków, warto najpierw zastosować się do powyższych rad i bazować na bezpiecznych, ogólnodostępnych środkach, jak waleriana i kocimiętka. Jeśli mimo to kot bardzo źle znosi podróż, a jej odbycie jest nieuniknione, należy skonsultować się z weterynarzem. To on dobierze odpowiedni środek, który powinien pomóc zwierzakowi. Pod żadnym pozorem nie należy podawać kotu żadnych leków samodzielnie oraz środków z niepewnych źródeł!

akcesoria dla zwierząt Zoorodeo

 “Kocie” rytuały po powrocie do domu

Udało się – odbyliśmy bezpieczną podróż z kotem! Cel został osiągnięty! Jednak i na tym etapie, gdy jest już po wszystkim, warto szczególnie zadbać o pupila. To ważne, bo od naszego zachowania po podróży również zależy przyszłość kolejnych wyjazdów. Koty tęsknią za domem, więc z pewnością będą zadowolone z powrotu, jednak na początku mogą czuć się nieswojo. Kot po powrocie z pewnością będzie chciał się umyć oraz obejść całe mieszkanie aby sprawdzić, że “wszystko jest na swoim miejscu”. Dajmy kotu czas, nic na siłę. Postawmy mu miskę z ulubioną karmą, ale nie zmuszajmy jeśli kot nie ma ochoty na przysmaki. Był dzielny, nagrodźmy go więc na jego zasadach – spokojem i cierpliwością. Jeśli kot będzie miał ochotę na zabawę, głaskanie lub jedzenie, na pewno nam to okaże. Podróż to zawsze stresujące wydarzenie dla naszego pupila, musi więc minąć chwila czasu, aby się uspokoił i ponownie poczuł w domu pewnie.

Pamiętaj, aby zaraz po powrocie do domu również nie chować transportera od razu. Powtarzaj przez kilka dni czynności, dzięki którym kot przekonał się do transportera. Nie zaburzysz w ten sposób rutyny, którą zwierzak sobie zbudował. Ciężko zrobić z kota podróżnika, ale możemy sprawić, że podróże nie będą dla niego silnie traumatyzującym przeżyciem. Dzięki Twojej przewidywalności oraz zastosowaniu się do wymienionych rad podróż nie będzie już taka straszna.

 

Wszystkie wymienione akcesoria, transportery, zabawki, kocimiętka, szelki, obroże, a także wysokiej klasy karmy i żwirki znajdziesz na stronie sklepu Zoorodeo. Sprawdź bogaty asortyment, który pozwoli zrobić zakupy w jednym miejscu. Spraw, aby dzięki zakupom z ZoorodeoTwoja podróż z kotem zawsze przebiegała spokojnie i bezpiecznie. Twój pupil zasługuje na wszystko, co najlepsze!

 

 

1 komentarz do: “Podróż z kotem

  1. Bardzo pomocny tekst! Mam problem ze swoim kotem, dlatego bo kocięta brytyjskie, gdy dorastają, są na tyle duże, że ciężko je zmieścić do transportera… Wprawdzie mój dwuletni kot posiada zdrowe futerko i jest zadbany, ale jest na tyle duży, że ciężko planować z nim jakąś podróż. Kiedy go kupowałam, transport zapewnił mi hodowca. Wyjazd z brytyjczykiem na wakacje może być… problematyczny. Macie może jakieś pomysły?
    Ciężko jest zakupić brytyjczyka ze sprawdzonej hodowli – sama polecam marvil.com.pl
    Pozdrawiam,
    Kocia_Mama

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *