Pies – najwierniejszy towarzysz człowieka.

pies najlepszy przyjaciel człowieka - Sklep zoologiczny zoorodeo

Pies okiem historii. 

Pies dzieli losy człowieka od ponad 10 tysięcy lat. Ślady przyjaźni psio-ludzkiej pokazują, że już w tamtym okresie drapieżnik jakim był pies został oswojony. Świadczą o tym odkryte w prehistorycznych wykopaliskach w Rosji szkielety psów leżące w sąsiedztwie ludzkich kości.

W okresie około trzech tysiącleci p.n.e., w starożytnym Egipcie pies był przedmiotem kultu, a jego zgładzenie karane było śmiercią. Charty, bassety i molosy towarzyszyły faraonom. Miały prawo do pogrzebu w sarkofagach.

Z kolei w mitologii greckiej, pies Cerber był stróżem hadesu. Ród psi ma także swoich bohaterów wśród molosów, które towarzyszyły Spartanom w wojnach.

W religii chrześcijańskiej psy nie odgrywały żadnej konkretnej roli. Z kolei w pojęciu religii muzułmańskiej psy były zwierzętami nieczystymi.

Jednakże w średniowieczu francuscy arystokraci otoczyli psy opieką prawną. Zaczęły one asystować ludziom nawet w obrzędach religijnych do tego stopnia, że nabyły prawa do zamieszkiwania na terenach kościelnych.

pies najlepszy przyjaciel człowieka - Sklep zoologiczny zoorodeo

Pies – najwierniejszy powiernik i przyjaciel. 

Dzisiaj pies jest powiernikiem i przyjacielem człowieka. Stanowi symbol bezinteresownej miłości i bezgranicznego oddania. Niweluje uczucie samotności. Przynosi radość i uśmiech w obliczu bezbarwności dnia codziennego.

Współistnienie człowieka z psem nabrało w dzisiejszych czasach nowego znaczenia. Jest on towarzyszem życia, członkiem rodziny, który ma prawo do godnego życia.

Jednakże, aby psie życie przy człowieku było szczęśliwe, wymaga ono ze strony człowieka dokładnego zrozumienia potrzeb biologicznych, wymagań higienicznych i zdrowotnych oraz potrzeb żywieniowych. Dopiero wówczas wspólne życie człowieka z psem może stać się źródłem radości i szczęśliwego życia.

Poznajemy zachowania naszego czworonoga.

Pies uczy się od małego szczeniaka. To my jako opiekunowie jesteśmy odpowiedzialni za jego ukształtowanie. Od pierwszych dni uczymy prawidłowego zachowania w domu, czystości, posłuszeństwa, chodzenia na smyczy czy powrotu na wezwanie. Posiadając odpowiedni zakres wiedzy o psich instynktach, świadomi naturalnych potrzeb zwierzęcia, potrafimy poddać go reedukacji do życia w rodzinie, zachowując jednocześnie jego naturalną równowagę psychiczną.

Instynkt polowania-potrzebą biegania. 

Wrodzony instynkt polowania często przysparza opiekunom sporo problemów.

W naturalnych warunkach pies jest przede wszystkim drapieżnikiem, a to oznacza wrodzony instynkt pogoni za uciekającą ofiarą. Zatem potrzeba ruchu inaczej tzw. wybiegania się, jest wrodzona i niezbędna do prawidłowego rozwoju. W związku z tym spacer z pupilem powinien mu zapewnić nie tylko możliwość załatwienia potrzeb fizjologicznych, ale także niezbędną dawkę ruchu. Wychowując psa możemy sprostać temu wyzwaniu ucząc psa aportowania za ulubioną zabawką. Pieczemy wówczas dwie pieczenie na jednym ogniu. Zapewniamy psu możliwość wybiegania się, ucząc go jednocześnie wykonywania komendy aportowania. Ważnym jest by zabawka była atrakcyjną dla psa.

Jednorazowy zakup zabawki jest stanowczo niewystarczający. Pies szybko się nią znudzi straci zainteresowanie i nie będzie chciał brać udziału w zabawie będącej równocześnie nauką. Warto zatem zadbać o systematyczną zmianę zabawek. Szeroki wybór niedrogich zabawek dla pupili jest w sklepie internetowym zoorodeo. Różnego rodzaju hantle, piłki plecione, “kule smakule” czy sznury z pewnością uatrakcyjnią każdy spacer.

sklep zoologiczny online zoorodeo - akcesoria dla kota

Nauka czystości. 

Psy uczą się poprzez notoryczne powtarzanie tych samych czynności. Zatem naukę czystości należy rozpocząć jak najwcześniej. Odpowiedzialny opiekun i nauczyciel “psiego dziecka” z pewnością ułatwi sobie proces nauki zaopatrując się w maty higieniczne. Maty te posiadają chłonny, celulozowy wkład i wodoodporny, foliowany spód, który zapobiega wypływaniu płynnej zawartości na zewnątrz. Maty takie są dostępne oczywiście w zoorodeo.

W naturalnych psich zwyczajach jest załatwianie potrzeb fizjologicznych poza miejscem spania i wypoczynku. W związku z tym opiekunowie szczeniąt, mając na uwadze znajomość wrodzonych zachowań, powinni wyposażyć psi kojec w połowie materacami czy kocami do spania i w połowie matami przeznaczonymi do załatwiania potrzeb fizjologicznych. Bezsprzecznie po każdym załatwieniu potrzeb w wyznaczonym do tego miejscu, szczeniaka należy nagrodzić. Nigdy nie wolno psiaka karać za pomyłki. Uczymy tylko i wyłącznie metodą nagradzania. Tym sposobem szczeniaki już od pierwszych dni życia uczą się pożądanych skojarzeń.

Starsze szczeniaki, mogące już po szczepieniach wychodzić na zewnątrz, uczymy załatwiania się na spacerze. Ponieważ pęcherze psich maluchów są stosunkowo małe, w początkowej fazie szczeniak powinien być wyprowadzany co najmniej co 2 godziny. Z pewnością spacer powinien mieć miejsce tuż po przebudzeniu, piciu, jedzeniu i zabawie. Oczywiście chwalimy psa za każdy pożądany z naszej strony efekt i ignorujemy nieudane próby. Tylko metodą konsekwentnego powtarzania czynności i nagradzania za każdy sukces nauczymy psa prawidłowych i pożądanych skojarzeń.

Nauka wspólnego życia. 

Nauka wspólnego życia obejmuje przede wszystkim wszczepienie zasad psiej uległości, wymaganej w określonych sytuacjach. Wedle najnowszych trendów rozróżniamy trzy metody szkolenia. Koncepcję awersyjną, z wykorzystaniem pozytywnych bodźców oraz technikę mieszaną.

Metoda awersyjna. 

Polega ona na stosowaniu nieprzyjemnych bodźców w przypadku braku reakcji psa na komendę. Przykładowo przy komendzie”waruj” zmuszamy psa do położenia się, krótkim szarpnięciem smyczą w dół, tak by zmusić pupila do wykonania danej czynności. Z kolei w przypadku agresji do innego psa należy szarpnąć smyczą w dół, by zmusić psa do przyjęcia pozycji uległej. Bezsprzecznie nie wolno w takich sytuacjach ciągnąć smyczy w sposób pociągający psa do góry.

Metody typowo awersyjne wiążą się dla psa jedynie z negatywnymi bodźcami. Relacja z człowiekiem nie opiera się w tym przypadku na zaufaniu do opiekuna, lecz na strachu i chęci uniknięcia nieprzyjemności, dlatego coraz częściej odradza się ten typ szkolenia.

Technika pozytywnych wzmocnień. 

Ta metoda opiera się na nagradzaniu pożądanych przez opiekuna reakcji i bagatelizowaniu tych niechcianych. W technice tej opiekun naprowadza psa smakołykiem na wymaganą pozycję i nagradza po jej uzyskaniu. Pies jako inteligentne stworzenie szybko kojarzy, za co otrzymuje nagrodę. Przykładowo podczas nauki komendy “siad” należy naprowadzać psa smaczkiem, poprzez pokazanie mu smakołyku przed nosem i przesuwanie go do góry w kierunku psich uszu.

Taktyka pozytywnych bodźców jest dożo lepszym rozwiązaniem. Nie podważa ona psiego zaufania do opiekuna i nie wywołuje stresu. Pies z kolei chętnie ćwiczy kojarząc trening z przyjemnością.

Koncepcja mieszana. 

Jak wskazuje nazwa, w metodzie mieszanej stosowane są zarówno bodźce negatywne jak i nagrody. Jednakże metoda ta nie cieszy się powodzeniem wśród zawodowych szkoleniowców i behawiorystów. Głównie z uwagi na stosowanie w niej negatywnych bodźców podważających bezgraniczne psie zaufanie do opiekuna.

Podsumowując nauka posłuszeństwa powinna się opierać na przyjaźni i przyjemności. W końcu są to lekcje wspólnego życia. Mają one na celu przede wszystkim ochronę pupila przed wbiegnięciem pod samochód, pochłanianiem śmieci, które mogą mu zaszkodzić czy walki z innymi psami. Bezsprzecznie należy pamiętać, że trening to przede wszystkim wspólnie spędzony czas, który powinien nieść radość zarówno dla psa jak i opiekuna. Przyjemny i bezstresowy trening jest najlepszą drogą do nauki i zacieśniania więzi z pupilem.

karma sucha i mokra dla psów

Zasady żywienia psa.

Psy z natury są drapieżnikami, jednakże nie należą do ścisłych mięsożerców. Mają prosty układ trawienny z jednym żołądkiem i dość krótkimi jelitami. Czas od przyjęcia pokarmu do jego strawienia i wydalenia jest krótki i wynosi od 24 go 36 godzin. W ciągu tego okresu pokarm zostaje przetworzony przez organizm w procesie fizycznym i chemicznym. Niestawione resztki z kolei zostają wydalone. Strawność pokarmu określa się jako część wykorzystaną przez psi organizm. Zatem im mniej kału tym strawniejszy pokarm. Można zatem stwierdzić, iż wysokiej jakości karma dla psa będzie widoczna po większej przyswajalności i mniejszej ilości wydalanego kału.

Wskazanym jest by unikać żywienia naprzemiennego karmą suchą i mokrą. Wynika to głównie z faktu, iż sucha karma po spożyciu pod wpływem wypijanej wody pęcznieje w jelitach. Zatem proces jej trawienia jest stosunkowo dłuższy niż przy karmie mokrej trawionej od razu. W związku z tym przy karmieniu mieszanym czas pomiędzy podaniem karmy suchej i mokrej powinien wynosić minimum 8 godzin. Krótsze przerwy mogą doprowadzić do wystąpienia bolesnych kolek.

Wybór karmy.

Ponadto kupując karmę dla psa bezsprzecznie należy pamiętać, że pies to przede wszystkim mięsożerca. Zatem wysokiej jakości karma powinna zawierać przede wszystkim mięso i składniki pochodzenia zwierzęcego. Dodatek warzyw i ziół jest jak najbardziej wskazany, jednakże w ilości marginalnej. Wprawdzie wysokiej jakości karmy mogą wydawać się drogie. Jednakże należy wziąć pod uwagę fakt, iż bardziej strawnej dla organizmu psiego karmy, pies zje po prostu mniej. Zatem finalnie może okazać się, iż wysokiej jakości, droższa karma jest bardziej wydajna i ekonomiczna od karmy średniego rzędu.

Gdzie należy kupować pożywienie dla psa.

Bezsprzecznie popularne w marketach, szeroko reklamowane karmy są niskiej jakości, pełne składników nieprzynoszących korzyści psiemu organizmowi. Kochając swojego pupila i mając na uwadze jego długie i zdrowe życie, najlepszą decyzją z możliwych jest zakup karmy w sklepie zoologicznym. Wysokiej jakości karma zawiera minimum 80% mięsa i składników pochodzenia zwierzęcego i tylko około 20% warzyw i ziół. W żadnym razie nie są wskazane karmy o wysokiej zawartości bezużytecznego dla psiego organizmu zboża.

Sklep zoologiczny online – Zoorodeo.

Sklepem, w ofercie którego znajdują się wysokiej jakości karmy, zabawki i akcesoria dla psów, w przystępnej cenie, jest sklep zoologiczny zoorodeo. Założony i prowadzony z miłości do zwierząt. Kierowany przez ludzi z pasją, doskonale rozumiejących ich potrzeby i możliwości. Ponadto sklep oferuje wiele promocji zarówno dla psów jak i kotów. Warto zatem do niego zajrzeć.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *