Sucha karma dla kotów

Wyświetlanie jednego wyniku

Wyświetlanie jednego wyniku

Sucha karma dla kota

Sucha karma dla kota to najczęstszy wybór ich opiekunów. Jest ona wygodna, a skład karmy jest zbilansowany i dopasowany do różnych grup wiekowych. Producenci oferują m.in. suchy pokarm dla kotów cierpiących na schorzenia dróg moczowych, kotów otyłych oraz kociąt.

Karma sucha dla kota – wady i zalety

Pierwszą zaletą suchych karm jest to, że występują w wielu różnych smakach oraz wersjach dla kotów o odmiennych potrzebach. Na rynku znajdziecie karmę bezzbożową, jedzenie dla alergików oraz produkty dopasowane do potrzeb kotów rasowych.

Karma sucha ma właściwości ścierające płytkę nazębną, dlatego jej stosowanie może ograniczać problemy stomatologiczne. Pamiętaj jednak, by myć zęby swojego kota, bo żadna karma nie zastępuje mechanicznego usuwania płytki nazębnej przy użyciu przeznaczonych dla kotów past i szczoteczek!

Suche karmy są jednak mniej aromatyczne niż karmy wilgotne, dlatego w niektórych sytuacjach możesz zwilżać porcje krokiecików ciepłą wodą, by posiłek był bardziej pachnący.

Karma sucha, a tryb życia kota i opiekuna

Koty niewychodzące potrzebują zwykle mniej białka oraz energii niż koty, które spędzają dużo czasu na zewnątrz! Producenci karmy suchej pomyśleli zatem zarówno o zwierzętach o małej aktywności, jak i o kotach, które potrzebują większych dawek kalorii.

Nałożona do miski sucha karma może w niej leżeć znacznie dłużej niż posiłek z karmy mokrej. W drugim przypadku jedzenie nie jest zdatne do spożycia już po około czterech godzinach. Suche karmy są zatem świetnym wyborem dla opiekunów, którzy sporo czasu spędzają po za domem!

Jaką suchą karmę dla kota wybrać?

Wybierając karmą dla kota zwróć uwagę na jej skład. Na pierwszym miejscu wśród składników powinno znajdować się mięso lub ryby! Pokarm powinien być wzbogacony o witaminy, minerały oraz dodatki takie, jak olej z łososia.

Dobrym elementem składu kociej karmy są także prebiotyki np. ekstrakt z korzenia cykorii, które wspierają procesy trawienne.

Siarczan glukozaminy i chondroityna to dwie substancje, które wpierają kocie stawy! Koty, które często skaczą i zrywają się do gonitw za zabawkami potrzebują takiego dodatku, by utrzymać swoją mobilność i codzienny poziom aktywności.

Unikaj natomiast sztucznych konserwantów, barwników oraz aromatów i wzmacniaczy smaku. W dobrej karmie nie powinno być także składników takich jak mączki mięsno-kostne, czy produktów pochodzenia ubocznego.

Sucha karma dla kota – zwróć uwagę na specjalne potrzeby swojego zwierzęcia

Oprócz składu karmy ważne są także indywidualne potrzeby Twojego kota! Zwróć uwagę, że istnieją formuły dla rosnących kociąt oraz inne dla kocich seniorów. Wybieraj produkty dopasowane do Twojego zwierzęcia, gdyż wspomniane formuły mają na celu zapewnienie kotu odpowiedniego pożywienia dla jego wieku, wielkości i stanu zdrowia. Przeczytaj nasze wskazówki:

  1. Wybierz karmę dla kociąt, jeśli Twój kot ma 12 miesięcy lub mniej.
  2. Wybierz karmę dla dorosłych, jeśli Twój kot ma 1-7 lat.
  3. Wybierz karmę dla starszych kotów, gdy Twoje zwierzę ma więcej niż 8 lat.
  4. Jeśli Twoje zwierzę zostało poddane zabiegowi kastracji lub sterylizacji, kup karmę dla takich kotów. Pomoże ona w zachowaniu prawidłowej wagi ciała.
  5. Masz kota długowłosego? Istnieją dla nich specjalne receptury, które zapobiegają tworzeniu się kul włosowych w ich przewodzie pokarmowym.
  6. Kupując karmę po raz pierwszy wybierz mniejsze opakowanie. Jeśli posmakuje Twojemu kotu, możesz zainwestować w większe.

Jak wprowadzać nową karmę?

Unikaj nagłych zmian w kociej diecie. Nowa karma powinna być wprowadzana stopniowo przez minimum siedem dni, by uniknąć problemów żołądkowo-jelitowych. Mieszaj dotychczasową karmę z nową, stopniowo zwiększając udział tej drugiej.

Czy można łączyć karmę suchą z mokrą?

Wielu lekarzy weterynarii zgadza się z twierdzeniem, że koty powinny jeść różnorodnie! Karma mokra połączona z posiłkami złożonymi z suchych krokiecików pozwala zoptymalizować zdrowie, a także dopasować się do wyjątkowych preferencji żywieniowych kotów.

Organizm kota potrzebuje wody, ale zwierzęta często wypijają jej za mało! Mokre karmy pozwalają utrzymać odpowiednie nawodnienie organizmu u kotów, które trudno nakłonić do picia wody z miski.

Jak przechowywać karmę suchą?

Karma powinna być przechowywana w suchym miejscu. Jeżeli chcesz trzymać ją w worku, odpowiednio zabezpiecz otwarcie worka. Karmy suche można przesypywać także do szczelnych pojemników. Dbaj o to, by były czyste i dokładnie myte pomiędzy kolejnymi partiami karmy. Zawsze zachowuj fragment etykiety, na którym jest termin ważności.

Zdarzyło Ci się kupić zbyt duże opakowanie? Twój kot nie zje takiej ilości karmy w ciągu 30 dni? Specjaliści radzą, by w takiej sytuacji zrobić kilka woreczków karm suchych, które można zamrozić. Suche karmy dla kotów można tak przechowywać przez około 6 miesięcy.