Żwirki dla kotów

Żwirki dla kotów

Każdy kot dla zachowania higieny i komfortu potrzebuje odpowiednie żwirku w swojej kuwecie. Załatwianie się jest naturalnym elementem życia każdego żyjącego na ziemi stworzenia. Wszyscy posiadacze kotów decydując się na przyjęcie pod swój dach pupila powinni się zaopatrzyć w akcesoria takie jak żwirek dla kotów. Koty to bardzo samodzielne zwierzęta i często są wypuszczane na zewnątrz w celu zaspokojenia swoich potrzeb. Nie zmienia to faktu iż każdy kot nawet jeżeli większość dnia spędza biegając po podwórku musi mieć w domu swoją kuwetę ze żwirkiem. Koty uwielbiają swoje kuwety. Na samym początku do kuwety dla kota był wsypywany piasek. Dzięki temu nasz pupil mógł kopać i grzebać oraz zakopywać swoje nieczystości dokładnie jak po za domem w kuwecie z piaskiem. Piasek perfekcyjnie imituje naturalne warunki panujące na zewnątrz.

Żwirek dla kota

Aktualnie istnieje wiele możliwości wyboru żwirków dla kotów. Koty potrafią być bardzo wymagające dlatego powstało kilka rodzajów zupełnie różniących się od siebie żwirków. Wszystko po to aby zaspokoić wymagania i potrzeby nawet bardzo wymagających kocich czworonogów. Oferta żwirków jest szeroka i są to produkty cechujące się wieloma różnymi właściwościami, a także materiałem z jakiego zostały wykonane. Właściciel staje więc przed trudnym wyborem jakim jest wybór odpowiedniego żwirku dla kota. Oczywiście to kot powinien mieć decydujący głos. Jeżeli zakupiony rodzaj żwirki nie odpowiada naszemu kotu należy go zmienić na inny, który zadowoli naszego pupila. Niezadowolony kot ze swojego wypełnienia kuwety może nie chcieć się do niej załatwiać. Gdy już dobierzemy odpowiedni rodzaj żwirku dla kota dobrze jest zadbać o dodatkowe wyposażenie, takie jak:

Łopatki do żwirku: Dzięki takiej łopatce z łatwością można czyścić kuwetę i wysypywać z niej zużyty żwirek. W trakcie jej wyboru należy kierować się tym jaką wielkość mają granulki zaakceptowanego przez kota żwirku.

Dezodoranty i odświeżacze zapachu: Brudna kuweta niewątpliwie kojarzy się z nieprzyjemnym zapachem. Aby pozbyć się takich niechcianych brzydkich zapachów z kociej kuwety. Niektóre dezodoranty i odświeżacze można zmieszać ze żwirkiem. Zmienia to zapach ma lepszy.,

Rodzaje żwirków dla kota

Rodzaje żwirków dla kota można rozdzielić na dwie podstawowe grupy:

Żwirki zbrylające się: Działanie żwirku jak sama nazwa wskazuje polega na zbrylaniu się żwirku po kontakcie z cieczą. Taki żwirek pochłania mocz i tworzy grudki. w ten sposób zamyka ciecz w małych bryłkach bądź grudkach. Daje to możliwość pozbycia się kocich nieczystości za pomocą łopatki bez konieczności wymiany zawartości całej kociej kuwety. W zupełności wystarczy dosypanie niewielkiej ilości świeżego żwirku. Kocia kuweta pozostaje świeższa przez długi czas oraz wymaga o wiele rzadszego pełnego czyszczenia takiej kuwety. Dzięki temu żwirek jest ekonomiczny.

Do rodzajów żwirku zbrylającego zaliczamy: żwirek bentonitowy oraz żwirek drewniany kruszon.

Żwirki niezbrylające się: Są to żwirki dla kota charakteryzujące się tym, że z łatwością pochłaniają wilgoć. Zasada działania żwirku niezbrylającego się polega na tym że żwirek pomimo styczności z cieczą oraz wilgocią nie jest w stanie utworzyć zwartych bryłek bądź grudek. Idealnie sprawdza się nasz kot uwielbia kopać. Natomiast zawartość kuwety z takim żwirkiem trzeba wymieniać w całości gdyż mocz kota pozostaje w kuwecie. Do żwirków niezbrylających się można zaliczyć żwirek silikonowy, a także drewniany pellet. Żwirki tego typu dobrze pochłaniają również brzydki zapach.
Wszystkie wyżej wymienione żwirki można również podzielić na rodzaje surowców, z których zostały wykonane. Oczywiście rynek żwirków nieustannie się rozwija i cały czas powstają nowe wersje tego typu produktów. Do najbardziej popularnych i często wybieranych przez przedstawicieli kociej rasy można zaliczyć:

Żwirek bentonitowy: Żwirek jest wykonany z substancji o nazwie Bentonit. Jest to substancja naturalna. Inaczej mówiąc taki żwirek powstaje ze skały składającej się w głównej mierze z montmorylonitu. Materiał ten cechuje się bardzo dużą umiejętnością pochłaniania cieczy oraz nieprzyjemnych zapachów. Taki żwirek wyglądem przypomina piasek lub drobny żwir. Pochłaniając mocz żwirek bentonitowy tworzy bryłki łatwe to usunięcia. Żwirki te mogą nieco różnić się od siebie ze względu na wielkość granulek. Najdrobniejsze najlepiej się zbrylają. Za to nieco większe nie są rozsypywane przez kota wokół kuwety. Podstawowa wersja takiego żwirku jest bez wonna ale dostępne są również wersje nasączone aromatami np. leśnym lub lawendowym.

Żwirek drewniany: Jest to bardzo ekologiczny produkt. Materiał, z którego są produkowane takie żwirki to nic innego jak drewno. Bardzo często jest to drewno pochodzące od drzew takich jak sosna lub świerk. Żwirek drewniany jest wysoce higieniczny. Takie żwirki mogą być zbrylające się bądź niezbrylające się. Czyli można wyróżnić ich dwie wersje: żwirek typu pellet, czyli taki, który składa się z małych granulek wyglądem przypominające wałeczki. Takie wałki podczas kontaktu z cieczą rozpadają się na wiórki bądź wył. Taki pył następnie opada na dno kuwety. Pellet to żwirek drewniany niezbrylający się. Natomiast drugi typ to żwirek dla kota o nazwie kruszon. Jest on zrobiony z drobnych wiórków bądź trocin. Pod wpływem wilgoci oraz cieczy wiórki sklejają się i tworzą bardzo zwarte bryłki. Do najlepszych tego typu żwirów można zaliczyć Cat’s Best.

Żwirek silikonowy, czyli inaczej silikatowy dla kota: Są to żwirki dla kotów wykonane z granulek żelu krzemionkowego, czyli silikażelu. Taki żel wytwarza się z krzemianu sodu. Żwirek silikatowy charakteryzuje się doskonałą umiejętnością pochłaniania wilgoci. Pochłania brzydkie zapachy i jest higieniczny dla kotów. Jest to żwirek niezbrylający się. Maskuje brzydki zapach w domu i pobliżu kuwety.

Żwirek dla kota i więcej akcesoriów nie tylko dla kotów ale i też dla psów znajdziesz na naszej stronie https://zoorodeo.eu/. W naszym sklepie oferujemy szeroki wybór akcesoriów dla kotów i psów w atrakcyjnych cenach i z możliwością dostawy. Każdy nasz produkt jest odpowiednio opisany i zawiera wszystkie niezbędne informacje, które pomogą Ci w doborze najlepszych produktów dla twojego czworonoga. Napisz do nas w razie wątpliwości z chęcią podpowiem Ci korzystając z profesjonalnej wiedzy.