Przysmaki dla kotów

Wyświetlanie wszystkich wyników: 6

Wyświetlanie wszystkich wyników: 6

Przysmaki dla kota

Nikogo nie zdziwi fakt, że koty to prawdziwi smakosze. Uwielbiają smaczne przekąski, których używać możemy nie tylko w celu rozpieszczania pupila, ale także w trakcie trwania zabawy. Przysmaki dla kota stanowią również niezbędny dodatek podczas treningu, a także w celu wzmacniania jego pozytywnych zachowań. Smakołyki należy podawać kotu z rozwagą, gdyż nie stanowią one podstawy diety, lecz jedynie atrakcyjny dodatek.

Rodzaje smakołyków

Przysmaki dla kota możemy podzielić na kilka kategorii:

  • naturalne – są to przysmaki o wysokiej zawartości mięsa bez dodatków w postaci zbędnych w diecie kota wypełniaczy, czyli węglowodanów a przede wszystkim cukru. W tej kategorii wyróżniamy smaczki wilgotne, półwilgotne, a także suche. W zależności od poziomu wilgotności, mogą przybierać różną formę twardości. Miękkie przekąski pobudzają kota zarówno do żucia, jak i gryzienia. Mogą występować w różnych kształtach, najczęściej są to kosteczki, pałeczki, krokieciki, ale również kabanosy. Poza tradycyjnymi kocimi chrupkami, klienci coraz chętniej wybierają liofilizowane przysmaki dla kotów. Proces liofilizacji to nic innego, jak suszenie mięsa w bardzo niskiej temperaturze, dzięki czemu nie traci ono cennych witamin oraz wartości odżywczych.
  • dentystyczne – najczęściej są to wilgotne przysmaki, których zadaniem jest aktywizowanie żuchwy naszego kota, a także masaż dziąseł. W składzie takich przysmaków popularne jest wykorzystywanie alg morskich, które zapobiegają rozwojowi bakterii w jamie ustnej kota, a także pomagają zwalczać nieprzyjemny zapach z pyska. Przysmaki dentystyczne nie powinny stanowić podstawy profilaktyki wystąpienia kamienia nazębnego, stanowią one jedynie element wspomagający dbanie o higienę jamy ustnej kota.
  • pasty – czyli przekąski z dużą zawartością wody w składzie. Przyjmują formę płynną, dzięki czemu są odpowiednie również dla kotów – seniorów, które często miewają problemy z samodzielnym rozdrobnieniem pokarmu. Mogą pełnić funkcję odkłaczającą, ale także uzupełniającą dietę o niezbędne dla prawidłowego rozwoju minerały. Takie smakołyki można podawać zarówno samodzielnie, jak i dodając bezpośrednio do jedzenia.

 

Kiedy warto podawać przysmaki dla kota?

Zapewne większość kotów nie miałaby nic przeciwko, aby podawać im smakołyki bez powodu, jednak brak rozwagi w ich dawkowaniu, może odbić się negatywnie zarówno na zdrowiu fizycznym, jak i psychicznym naszego pupila.

Pierwszym powodem, dla którego powinniśmy wprowadzić przekąski do kociej diety to… zabawa! Zakończenie cyklu łowieckiego złapaniem ofiary jest bardzo ważne dla kota, gdyż powoduje u niego wyrzut hormonów szczęścia, dzięki czemu staje się najzwyczajniej w świecie szczęśliwy. Jeśli bawisz się z kotem przy użyciu wędki, pamiętaj o nagrodzeniu kota w momencie złapania przez niego jej zakończenia, które imituje ofiarę. Aromatyczne przysmaki są też niezbędne do uzupełnienia maty węchowej lub feedera dla kota.

Drugim powodem podawania przysmaków jest trening naszego pupila. Koty bywają podatne na tresurę i nagradzanie pożądanego przez nas zachowania utrwala pozytywną reakcję na naszą komendę.

Kocie przysmaki dobrze sprawdzają się również w momencie wprowadzania nowego rodzaju karmy. Przekąski wysuszone metodą liofilizacji bezproblemowo rozkruszają się w rękach, dzięki czemu można podać je bezpośrednio na kocie pożywienie. W ten sam sposób możemy stosować chrupiące przysmaki np. w formie krokiecików. W celu dosmaczenia jedzenia, równie dobrze sprawdzają się wszelkiego rodzaju pasty, które możemy wymieszać z kocim pożywieniem. Dzięki temu jedzenie będzie dla kota bardziej atrakcyjne.

Smakołyki warto podawać również wtedy, gdy próbujemy przyzwyczaić kota do zabiegów pielęgnacyjnych, w celu budowania pozytywnych skojarzeń, np. przy obcinaniu pazurów.

 

W ofercie naszego sklepu znajdziesz różne rodzaje przysmaków, odpowiednie zarówno dla kotów zdrowych, jak i dla tych z problemami zdrowotnymi, wymagającymi szczególnej uwagi w wyborze pożywienia. W pozostałych kategoriach znajdziesz też mokre karmy bytowe, a także zabawki niezbędne do zapewnienia kotu codziennej porcji rozrywki. Jeśli masz problem z doborem odpowiedniego produktu, skorzystaj z okna czatu, znajdującego się po prawej stronie ekranu.