Nożyczki, obcinaczki dla kota

Wyświetlanie wszystkich wyników: 8

Wyświetlanie wszystkich wyników: 8

Nożyczki obcinaczki dla kota

Wszyscy posiadacze kotów wiedzą, że obecność tych czworonogów w domu wiąże się z licznymi mniej lub bardziej przyjemnymi obowiązkami. Jednym z koniecznych zabiegów pielęgnacyjnych kota jest regularne obcinanie pazurków. Niestety nie każdy kot lubi ten zabieg. Obcinanie pazurków jest niezbędne dla dobra pupila i jego komfortu w szczególności gdy kot nie wychodzi często z domu. Aby czynność ta była przyjemna i nie wiązała się z ogromną bolączką dla kota i właściciela starającego się samodzielnie obciąć pazurki kota, warto dokładnie przeanalizować zakup nożyczek. Odpowiednio dobrany przyrząd do skracania pazurów przyśpieszy tą czynność i w efekcie może doprowadzić do tego, że nasz kot polubi ten zabieg. Obcinanie pazurów może zająć zaledwie kilka minut. Koty są posiadaczami dodatkowych mięśni, które umożliwiają im chowanie pazurów w czasie chodzenia. Sprawia to iż koty potrafią poruszać się niemal bezszelestnie. Każdy kot ma po pięć pazurków na przednich łapkach i po cztery na tylnych, czyli kończynach miednicznych. Gdy nasz kot spędza czas w domowych warunkach to zbyt długie pazury mogą doprowadzić do tego, że kot będzie uporczywie drapał meble, ściany, itp. Nożyczki i obcinaczki dla kota znajdą Państwo w naszym sklepie.

Powody obcinania pazurów kotom

W naturalnych warunkach kot sam ściera swoje pazurki. Odbywa się to w trakcie biegania po twardych powierzchniach, polowania, wdrapywania się np. na drzewo, a także podczas chodzenia. Koty są bardzo samodzielne i potrafią same regulować długość pazurów. Koty często będące poza domem czy też mieszkaniem drapaniem oznaczają swój teren i w ten sposób ścierają zbyt długie paznokcie. Natomiast jeżeli kot nie ma możliwość częstego wychodzenia z domu w celu regulacji pazurków zaczyna drapać i niszczyć meble. Zatem zwierzęciu, które często przebywa na zewnątrz paznokcie należy o wiele rzadziej, a niekiedy nawet wcale niż w przypadku kota będącego długo w domu. jeżeli nasz kot przebywa większość czasu w domu należy zaopatrzyć się w niezbędne akcesoria z kategorii obcinaczek dla kota.

Jak obcinać pazury?

Bardzo ważną kwestią w temacie dbania o rozmiar pazurków kota jest przyzwyczajenie swojego pupila do tego zabiegu. Najlepiej proces przyzwyczajania kota do skracania pazurków należy rozpocząć już od najmłodszych lat gdy kot jest kocięciem. W takiej sytuacji taki zabieg pielęgnacyjny stanie się dla kota pewnego rodzaju czynnością wykonywaną cyklicznie, czyli będzie dla niego rutyną. Nie wolno zaniedbywać stanu pazurów kota gdyż może to skutkować tym, że paznokcie zaczną przerastać i pomimo pracy mięśni chowających pazury pod czas chodzenia będą one zbyt długie aby kot mógł je schować. Ponadto jeśli kot od najmłodszych lat nie będzie nauczony regularnego obcinania to w przyszłości może nie pozwolić sobie na obcięcie pazurów właścicielowi. W tedy konieczna jest wizyta u lekarza weterynarii. Jeżeli rozpoczniemy samodzielne obcinanie pazurków kota odpowiednio wcześnie, czyli gdy nasz kot będzie w młodym wieku, cały zabieg stanie się dla kota swego rodzaju rutyną i codziennością. Dzięki temu zaoszczędzimy naszemu kotu zbędnych stresów oraz nerwów związanych z pielęgnacją. Niestety jeżeli obcinanie paznokci wykonamy zbyt późno lub zaniedbamy cały proces obcinania pazurków, może dojść do sytuacji, kiedy sami sobie z tym nie poradzimy i będziemy musieli udać się do weterynarza by poprosić go o stosowną pomoc. Oczywiście pierwsze kilka razy skracania pazurów może być trudne. Jeżeli boimy się wykonać taki zabieg na własną rękę najlepiej skorzystać z porad weterynarza. Odpowiedni lekarz wytłumaczy, a nawet pokaże jak należycie i bezpiecznie skracać pazury kota. W trakcie obcinania paznokci przede wszystkim należy uważać aby nie naruszyć miazgi twórczej paznokcia. Uszkodzenie miazgi może doprowadzić do silnego krwawienia. Poza tym jest to bolesne i nieprzyjemne dla naszego zwierzaka. Zatem zabierając się za obcinanie pazurów w pierwszej kolejności trzeba przyjrzeć się paznokciu kota i w ten sposób zobaczyć w którym miejscu znajduje się zakończenie miazgi twórczej paznokcia. Taką miazgę poznamy po zakrzywionej części w środku paznokcia i będzie ona w ciemniejszej barwie. Pazur powinno się obcinać w kilkumilimetrowej odległości od miazgi.

Warunki do obcinania pazurów:

Aby zabieg przebiegł sprawnie istotne jest wcześniejsze stworzenie odpowiednich warunków do tej czynności. Oczywiście miejsce powinno być dobrze oświetlone tak aby zapewniało nam właścicielom dobre widzenie i jednocześnie nie oślepiało kota. Następnie dobrze jest przygotować narzędzie, którego użyjemy do obcinania pazurów np. cążki, gilotyna bądź specjalne nożyczki do skracania pazurów u kota. Miejsce powinno być takim miejscem, w którym kot czuje się komfortowo. Przed czynnościami warto jest przyzwyczaić kota do dotyku. Można wziąć kota na kolana i go spokojnie przez chwilę głaskać. Wtedy kot się uspokoi i nie będzie się płoszył. Gdy kot się płoszy odruchowo chowa łapkę. Kota należy trzymać stanowczo tak aby nie wyrwał łapki w trakcie pracy. Gdy naciśniemy na łapkę kota pazury wysuną się i można je obcinać. Każdy pazur najlepiej skrócić pod lekkim katem. Przez cały czas trzymamy kota mocno ale i bezpiecznie. Jeśli nasz uchwyt będzie zbyt mocny kot ucieknie.

Cążki, gilotyna czy może nożyczki do pazurów?

Obecnie istnieje wiele akcesoriów służących do pielęgnacji kocich paznokci. Istotne jest aby wybrany przez nas produkt był wykonany z dobrej jakości stali. Dobre narzędzie do obcinania pazurków powinno być ostre. Do obcinania paznokci kotu nie należy używać produktu przeznaczonego dla ludzi gdyż paznokieć ludzki zdecydowanie różni się przede wszystkim grubością od kociego pazura. Najlepiej gdy obcinaczki są wykonane ze stali nierdzewnej lub chirurgicznej. Dodatkowo powinny mieć rączki zabezpieczone osłoną z gumy. Dzięki temu narzędzie nie wyślizguje się z dłoni. Do najpopularniejszych można zaliczyć trzy rodzaje obcinaczek:

  • Cążki: Wysokiej jakości cążki dla kota wyglądem przypominają zwykłe nożyczki. Cążki różnią się od nożyczek przede wszystkim tym , że ich ostrze jest skupione w jednym punkcie. Dobre cążki cechują się tym że są wyposażone w ogranicznik długości cięcia pazura. Dodatkowym atutem cążek są odpowiednio wyprofilowane uchwyty do ich wygodnego trzymania. Uchwyty powinny byś pokryte gumową lub silikonową powłoką.
  • NożyczkiTo specjalne nożyczki do pazurów dla kota są bardzo popularne i często wybierane przez właścicieli kotów. Nie ma w tym nic dziwnego gdyż jest to w pełni bezpieczny sprzęt do regulacji długości pazurów kota. Takie nożyczki mają zaokrąglone końce dzięki takiemu rozwiązaniu przypadkowe skaleczenie miazgi jest niemożliwe. Produkty te powinny być zrobione ze dobrej stali. Odpowiednia jakościowo stal sprawi, że produkt będzie niezwykle trwały i długo ostry. Dodatkowo warto zaopatrzyć się w nożyczki posiadające antypoślizgowe rączki.
  • Gilotyna: To przyrząd służący do obcinania pazurów kota. To ciekawe urządzenie charakteryzujące się tym, że jest wyjątkowo wygodne i szybkie w użyciu. Praca gilotyną w czasie zabiegu pielęgnacyjnego obcinania pazurów polega na tym, że wystarczy jedynie włożyć pazurek do otworu ustawić go w miejscy gdzie chcemy aby przebiegało cięcie i zdecydowanym ruchem zaciskamy do siebie rączki. Dobra gilotyna musi posiadać ostrza ze stali szlachetnej oraz przeciwpoślizgowy uchwyt. Gilotyna umożliwia bardzo precyzyjne cięcia.

Różnego rodzaju praktyczne obcinaczki do pazurów dla kota oraz wiele innych akcesoriów w ciekawych kategoriach dla zwierząt możesz znaleźć w naszym sklepie zoologicznym na naszej stronie https://zoorodeo.eu/.