Jak wybrać odpowiedni drapak dla kota?

Sklep Zoorodeo poleca drapaki dla kota

Koty to zwierzęta, które podbiły serca niejednej osoby. Są stworzeniami potrzebującymi czułości oraz niezwykle zwinnymi, a wciąż mocno uwydatniające się instynkty sprawiają, że  zachowały swoją dużą niezależność. Przed każdym przyszłym właścicielem kota stoi ważne zadanie skomponowania potrzebnych akcesoriów, które zapewnią mu odpowiednie warunki do życia w naszym domu. Kuweta, transporter, wytrzymałe zabawki czy legowisko to rzeczy nabywane w pierwszej kolejności. Pojawia się także dylemat dotyczący wyboru dopasowanego kociego drapaka. Jednak czy drapak jest naprawdę niezbędnym elementem wyposażenia domu kociarza?

Potrzeba drapania, czyli dlaczego kot wymaga drapaka

W naturalnym środowisku koty mają bezpośredni dostęp do elementów ułatwiających im ścieranie pazurów – kora drzew, kamienie czy inne chropowate tekstury pozwalają usuwać zrogowaciałą część pazura. Jednak to nie jedyny cel odruchu drapania. Koty wykorzystują tę czynność także do rozluźniania oraz rozciągania mięśni łap i palców, co jest dla nich po prostu przyjemne i odprężające. Drapaniu często towarzyszy także charakterystyczne ugniatanie łapkami oraz rozciąganie grzbietu. W dodatku zostawiają w ten sposób swoje feromony w miejscu drapania. W mieszkaniu jednak ciężko zapewnić zwierzęciu warunki identyczne jak w jego naturalnym środowisku. Dlatego drapaczka dla kota będzie dobrą alternatywą, która pozwoli mu prawidłowo rozciągać mięśnie i rozluźniać łapki. Jest to szczególnie ważne w przypadku kotów niewychodzących, które nie mają styczności z naturalnymi czynnikami ścierającymi.

Jakie dodatkowe potrzeby zaspokaja dobrze dobrany drapak dla kota?

Poza samym drapaniem, drapaki spełniają jeszcze szereg innych funkcji. Nie od dziś wiadomo, że koty to stworzenia ciekawskie i dążące do nieustannej eksploracji otaczającego ich świata. Potrafią doskonale skupiać uwagę na interesujących obiektach. Dodatkowo, jednym z obszarów ich zainteresowania są miejsca, na które mogą się wspinać. Koty wprost uwielbiają poznawać wyżej położone przeszkody, które zapewniają im większą stymulację i pozwalają obserwować świat z góry. Są to także miejsca dobre na bezpieczne kryjówki. W mieszkaniu ciężko zorganizować kotu ciekawe powierzchnie umieszczone pod kilkoma kątami, o różnorodnych kształtach, wysokościach i teksturach, bez dużej ingerencji w wygląd mieszkania – a właśnie takie miejsca są dla tych zwierząt niezwykle interesujące i zaspokajające ich naturalne instynkty. Dlatego właśnie wysokie drapaki dla kota są rozwiązaniem, które może w dużym stopniu zaspokoić te potrzeby. Warto wspomnieć także o wrodzonym instynkcie łowczym – polowanie, nawet w celach rekreacyjnych, jest dużą częścią kocich zachowań. Właściciele kotów doskonale wiedzą, że zwierzęta te polują nawet kiedy nie są głodne. W domu jednak ciężko o naturalne ofiary, co często ogranicza możliwość stymulacji tak zwanego cyklu łowieckiego. Rozwiązaniem tego problemu jest nie tylko regularna zabawa z pupilem, ale także zapewnienie mu odpowiedniej ilości zabawek symulujących naturalne ofiary. Takie zabawki bardzo często są elementem drapaków. Wybór jest na tyle szeroki, że bez wątpienia będziemy w stanie wybrać konstrukcję wystarczająco ciekawą i praktyczną dla naszego zwierzaka.

Sklep Zoorodeo zaprasza do zakupy fantastycznych drapaków dla kota
Duży wybór drapaków dla kota. Sprawdź naszą ofertę.

 

Czy drapaki mają szansę sprawić, że kot przestanie niszczyć meble?

Poza zaspokajaniem podstawowych kocich potrzeb, drapaki spełniają jeszcze jedną istotną funkcję – ratują właściciela zwierzaka od przykrego widoku zdewastowanej pazurami kanapy i rozdrapanych obić foteli. Meble często padają ofiarą niedostymulowanych kotów, co wzbudza dużą frustracje opiekunów. Zadaniem drapaka jest odciągnięcie uwagi od mebli – dziwna rozbudowana konstrukcja pełna słupków i półek wydaje się bowiem miejscem dużo ciekawszym niż zwykły fotel. Zwierzę, któremu zapewnimy optymalną ilość stymulacji oraz ruchu, prawdopodobnie nie będzie miało ochoty na dodatkowe niszczenie elementów umeblowania. Należy jednak pamiętać, że drapak dla kota nie gwarantuje w pełni zaprzestania niszczenia kanap i krzeseł – jeśli wybierzemy odpowiedni model, istnieje duża szansa na wyeliminowanie lub przynajmniej ograniczenie tych działań. Aby jednak osiągnąć większe prawdopodobieństwo sukcesu, należy dobrze rozplanować umieszczenie go. Ustawienie w pobliżu często niszczonych mebli może w dużym stopniu odciągnąć od nich kocią uwagę.

Wybór odpowiedniego drapaka dla naszego pupila

Czym zatem kierować się w dobraniu odpowiedniej kociej budowli tak by jak najlepiej zaspokajała jego naturalne potrzeby? Kluczową kwestią są oczywiście słupki – w zależności od modelu, najczęściej owinięte sznurem sizalowym lub jutowym. Jednak dobry drapak zawiera także większe plecione powierzchnie do drapania – najlepiej takie, ułożone pod różnym katem, a więc poziomo i pionowo. Dodatkowym urozmaiceniem są wszelkie kryjówki, w których kot może odpoczywać oraz wysokie półeczki, będące pewnego rodzaju punktami obserwacyjnymi. Rozbudowane drapaki posiadają zwykle także drabiki, legowiska i hamaczki, mostki i przejścia między słupkami oraz wiszące zabawki. Im bardziej rozbudowany drapak – tym więcej ciekawych miejsc dla kota, jednak w przypadku braku miejsca, mniejsze konstrukcje również będą wystarczające. Drapak dla dużego kota powinien być stabilny, tak by nie przewrócił się pod ciężarem zwierzęcia. Oczywiście możemy dobierać je kolorystycznie tak, by oprócz swoich praktycznych funkcji, dobrze komponowały się z resztą pomieszczenia. W przypadku drapaków nie posiadających dodatkowych zabawek, możemy je zamontować samodzielnie. Wśród aktualnie dostępnych większych drapaków dostępnych w sklepie, ciekawe są przede wszystkim modele D06, D07, D08 oraz D12 – będą dobrą opcją jeśli potrzebny nam wysoki drapak dla kota. W zależności od modelu, oprócz standardowych słupków sizalowych, posiadają one także sporą ilość punktów obserwacyjnych, kryjówek, drabinki oraz wiszące pluszowe piłeczki do zabawy. W przypadku potrzeby zakupu mniejszego drapaka – bez względu czy będzie to drapak samodzielny czy uzupełniający, warto rozważyć modele D01, D02, D09 lub D11. Ich niewielki rozmiar sprawi, że nadadzą się przede wszystkim do mniejszych pomieszczeń. Tego typu drapaki najlepiej jednak w miarę możliwości wykorzystywać uzupełniająco, gdyż ich mała wysokość nie będzie w pełni zaspokajać potrzeby wspinaczki. Zapewniają one przede wszystkim możliwość drapania z pozycji poziomej – co również jest dla kotów bardzo istotne. Drapaki w naszym asortymencie są wykonane z wytrzymałej i stabilnej płyty wiórowej okrytej miękką pluszową tkaniną.

Sklep Zoorodeo oferuje drapaki dla kotów
Zapraszamy do naszej oferty z akcesoriami dla kotów. Duży wybór drapaków.

Czego unikać?

Przede wszystkim nie warto decydować się na drapaki z drugiej ręki. Z racji tego, że budowa konstrukcji i materiał, którym jest powleczona, uniemożliwiają jego pranie i dezynfekcję, możemy narazić naszego pupila nie tylko na atak pcheł, ale także wirusy pozostawione po poprzednim kocie. Niektóre z przenoszonych chorób mogą się okazać śmiertelne – nie warto zatem ryzykować, szczególnie że ceny drapaków nie są wysokie. Warto także unikać tego typu akcesoriów dla kotów z nieprzebadanych źródeł – nie mamy wówczas pewności, czy materiały z których je wykonano, są w pełni bezpieczne.

Czy jeden drapak wystarczy?

Ilość potrzebnych drapaków jest uzależniona od ich wielkości, ilości kotów w domu oraz rozkładu mieszkania. Przy samotnym kocie, jeden drapak będzie wystarczający – co nie oznacza, że nie warto tej ilość zwiększać w miarę możliwości. Jeśli kotów jest więcej bądź mają skłonności do terytorialnego zachowania – warto zapewnić im kilka konstrukcji do zabawy i odpoczynku. Duży drapak dla kota będzie także szczególnie pożądany w przypadku większych i cięższych ras takich jak np. Maine coon. Jeśli jednak na podstawie obserwacji uznamy, że jeden drapak całkowicie zaspokaja kocie potrzeby, nie trzeba na siłę dodawać kolejnego. Duża ilość drapaków będzie konieczna w przypadku prowadzenia domów tymczasowych lub niewielkich schronisk, gdzie duża ilość kotów przebywa ze sobą na wspólnym wybiegu. Wówczas takie przestrzenie warto dodatkowo wypełnić różnorodnymi wiszącymi półkami, mostkami i innymi ciekawymi przeszkodami.

sklep Zoorodeo to żwirek dal kota, transporter dla psa i wiele innyvh
Drapaki dla kotów. Sprawdź nasze promocje.

 

Kot nie chce korzystać z drapaka, czyli jak zachęcić zwierzaka do zaspokajania swoich potrzeb

Niektóre koty wyraźnie unikają używania drapaków. Przyczyn takiego zachowania może być kilka – najprostszą z nich jest zwyczajna niechęć do przebywania w tym miejscu. Koty mają swoje ulubione miejsca w domu – i to tam będą głównie przebywać. W przypadku zwierząt wycofanych i stroniących od nieustannego kontaktu z człowiekiem, mogą to być pomieszczenia rzadziej używane przez pozostałych członków rodziny. Jeśli jednak nasz pupil ma dużą potrzebę czułości i kontaktu, dużo lepszym miejscem na ustawienie drapaka będzie salon bądź inny pokój, w którym częściej przebywamy. Warto także ustawiać drapaki niedaleko miejsc, w których zwierzęta intensywnie niszczą meble – przy kanapie lub fotelach. Należy pamiętać o tym, że koty uwielbiają obserwować otoczenie z wysoka – zatem wyższe drapaki mają u nich większe powodzenie. Ciekawym urozmaiceniem – o ile w naszym mieszkaniu istnieje taka możliwość – jest ustawienie drapaka tak, by przylegał do regałów bądź szafek, na które kot mógłby bezpiecznie przeskoczyć. Chęć eksploracji z dużym prawdopodobieństwem zaczęci go wówczas do korzystania z tych akcesoriów. Aby konstrukcja była dla kota bardziej interesująca, można skropić ją także feromonami bądź preparatem o zapachu kocimiętki lub waleriany. Rozbudowany drapak możemy również dopełnić większą ilością zabawek.

Jak urozmaicić kocią zabawę na drapaku?

Aby dodatkowo wzmocnić efekty zabawy, możemy wbudować w ścianę niewielkie półeczki umieszczone na różnych wysokościach, na które wejść będzie można bezpośrednio z drapaka. Choć legowiska w stworzonych kryjówkach są już wyłożone miękką tkaniną, możemy je dodatkowo wypełnić ciepłym materiałem, który zachęci kota do korzystania z domku. Jeśli ilość wiszących zabawek jest za mała, możemy ją bez problemu powiększyć. Dobrym pomysłem będzie także zawieszenie smaczków i przekąsek, które kot będzie musiał samodzielnie zdjąć. Prawdopodobnie nie będzie jednak dużej potrzeby dodawania konstrukcji atrakcyjności – odpowiednio zagospodarowany drapak jest wystarczająco ciekawy dla większości kotów.

Sklep Zoorodeo oferuje całą gamę drapaków dla kotów. Serdecznie zapraszamy do zapoznania się z naszą ofertą.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.